Roy Lichtenstain Spray

Roy Lichtenstain – Sylwetka ikony pop – artu

roy lichtenstein

Roy’a Lichtensteina chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, a już na pewno nie tym, których zainteresowania oscylują wokół popartu i komiksu. Gwoli przypomnienia był to amerykański malarz, grafik i rzeźbiarz, urodzony w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

Artysta początkowo tworzył w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego, jednak około roku 1957 (pod wpływem takich twórców jak Oldenburg i Kaprow) zwrócił się w stronę pop-artu. Szczególnie zainteresowały go wówczas komiks, kreskówka i reklama będące środkami wyrazu kultury masowej, dzięki czemu jego sztuka miała być bardziej dostępną dla ogółu.

Prace Lichtensteina cechowała wyrazista, zdecydowana kreska, kolorystyka zredukowana do barw podstawowych, światłocienie przedstawione za pomocą rastrów – metodą pointylizmu (technika Ben-Day dots) oraz bardzo dobra kompozycja. W jego twórczości wyraźna staje się krytyka społeczeństwa amerykańskiego, a w szczególności konsumpcjonizmu (np. Look Mickey).

Kolejnym nurtującym go tematem była wojna, której artysta doświadczył na własnej skórze (przypomnijmy, że Roy w latach 1943 – 1945 służył w armii amerykańskiej), poruszona w takich pracach jak np. Whaam!. Również sposób, w jaki artysta przedstawia postacie kobiece jest charakterystyczny – z jednej strony piękne, wyraziste, pragnące niezależności, a jednocześnie melodramatyczne, płaczące i bezradne (Drowning Girl, Ohhh…Alright…, Oh, Jeff…I Love You, Too…But…).

Lichtenstein wykonywał pastisze prac artystów takich jak Piet Mondrian, Paul Cézanne, Pablo Picasso (Kobieta w czerwonym kapeluszu, Homage to Picasso), Max Ernst (Homage to Max Ernst) przetwarzając je w komiksowe wizje. Warte uwagi są murale zaprojektowane dla stacji metra Times Square w Nowym Yorku oraz dla Equitable Building. W późniejszym okresie życia Roy zajmował się także rzeźbą – swój sposób malowania przełożył na formy trójwymiarowe z drewna i metalu (np. Expressionist Head, Brushstroke, Brushstrokes in Flight, El Cap de Barcelona, Mermaid). Zapraszamy także na stronę poświęconą sylwetce artysty – Artsy

Roy Lichtenstain Spray

roy lichtenstein

roy lichtenstein

roy lichtenstein

roy lichtenstein

roy lichtenstein Homage to Max Ernst

roy lichtenstein

roy lichtenstein

Roy Lichtenstein Brushstroke